„Zamrznutý dym“

Autor: Matúš Svítek | 31.1.2005 o 8:10 | Karma článku: 11,15 | Prečítané:  5353x

Áno, čítate správne. Túto prezývku dali vedci špeciálnemu materiálu, ktorý svojím výzorom skutočne pripomína dym či prelud , no svojimi vlastnosťami drží 6 svetových fyzikálnych rekordov.

Tenká platnička Aerogelu dokonale ochráni voskovky od plameňa.Tenká platnička Aerogelu dokonale ochráni voskovky od plameňa.
     Jeho meno je Aerogel. Je jeden z najlepších izolantov a taktiež je aj veľmi pevná látka s najmenšou známou hustotou. Blok Aerogelu veľkosti dospelého človeka váži necelú polku kilogramu a unesie váhu malého osobného auta. A pritom 99,98% objemu tvorí obyčajný vzduch. To podstatné je obsiahnuté v tých dvoch stotinách percenta. Prvok podobný uhlíku ale niekoľko krát pevnejší – kremík. Aerogel na začiatku obsahuje oxid kremičitý(SiO2) a kvapalný oxid uhličitý(CO2). Pripomína obyčajný gél. Potom sa za obrovského tlaku z gélu odstráni všetka kvapalná zložka. Vznikne tak teleso s niekoľko miliardami buniek z kremíku , ktoré sa držia pokope silnými molekulovými väzbami. Celý tento proces sa nazýva superkritické vysušenie. Jedine v tomto procese nedôjde k zdeformovaniu kremičitého gélu a zrúteniu kremíkových buniek. Vďaka pevným a nepružným bunkám z oxidu kremičitého je Aerogel jeden z najlepších izolantov. Zatiaľ čo svetlo so svojou krátkou vlnovou dĺžkou prejde cez Aerogel takmer bez zmeny, teplo sa cez blok Aerogelu dostane len ťažko. Taktiež aj zvuk Aerogelom tak ľahko neprejde. Týmto sa nám ponúka široká škála využitia tohto zaujímavého materiálu.
     Prečo už dávno nepoužívame Aerogel v domácnostiach? Z jednoduchého hľadiska. Aerogel sa vyrába len v špeciálnych vysokotlakových peciach a veľkovýrobu zatiaľ nikto nedokázal zabezpečiť. Používa sa len v kozmických programoch a v neveľa prístrojoch ale v budúcnosti. Možno v budúcnosti sa objaví ako veľmi dobrá izolácia domov, v zime nám bude teplučko a v lete príjemne chladno. Autá s chladiacimi boxmi ušetria energiu a zlacnie aj cestovanie lietadlami. A to najhlavnejšie : Aerogel tým pomôže znížiť emisie skleníkových plynov. Taktiež by sa dal použiť namiesto skla v oknách. No je tu menši problém. Jeho kremíkové bunky majú dve veľkosti a tie väčšie lámu svetlo do modrého spektra. Tento problém sa dá zatiaľ vyriešiť len v podmienkach mikrogravitácie – teda na obežnej dráhe.
     No výskum pokračuje obrovskou rýchlosťou a možno onedlho sa stretneme s výrobkom používajúcim Aerogel.
Zdroj , foto: stardust.jpl.nasa.gov/tech/aerogel.html
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič tvrdí, že Fico poprel byt na Vazovovej. V Smere o tom nevedia

Fico podľa Maďariča povedal, že v byte nebol.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Môže spôsobiť Dankova rigorózna práca koniec koalície?

Na vyvodenie dôsledkov už vyzývajú aj koaliční partneri.

KOMENTÁRE

Slobodu nestači vdychovať ako paru v saune

Čo všetko sme nevedeli o našej slobode


Už ste čítali?