reklama

„Zamrznutý dym“

Áno, čítate správne. Túto prezývku dali vedci špeciálnemu materiálu, ktorý svojím výzorom skutočne pripomína dym či prelud , no svojimi vlastnosťami drží 6 svetových fyzikálnych rekordov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Tenká platnička Aerogelu dokonale ochráni voskovky od plameňa.
Tenká platnička Aerogelu dokonale ochráni voskovky od plameňa. 

 Jeho meno je Aerogel. Je jeden z najlepšíchizolantov a taktiež je aj veľmi pevná látka s najmenšou známouhustotou. Blok Aerogelu veľkosti dospelého človeka váži necelú polkukilogramu a unesie váhu malého osobného auta. A pritom 99,98% objemutvorí obyčajný vzduch. To podstatné je obsiahnuté v tých dvochstotinách percenta. Prvok podobný uhlíku ale niekoľko krát pevnejší –kremík.Aerogel na začiatku obsahuje oxid kremičitý(SiO2) a kvapalný oxiduhličitý(CO2). Pripomína obyčajný gél. Potom sa za obrovského tlaku zgélu odstráni všetka kvapalná zložka. Vznikne tak teleso s niekoľkomiliardami buniek z kremíku , ktoré sa držia pokope silnýmimolekulovými väzbami. Celý tento proces sa nazýva superkritickévysušenie. Jedinev tomto procese nedôjde k zdeformovaniu kremičitého gélu a zrúteniukremíkových buniek. Vďaka pevným a nepružným bunkám z oxidu kremičitéhoje Aerogel jeden z najlepších izolantov. Zatiaľ čo svetlo so svojoukrátkou vlnovou dĺžkou prejde cez Aerogel takmer bez zmeny, teplo sacez blok Aerogelu dostane len ťažko. Taktiež aj zvuk Aerogelom takľahko neprejde. Týmto sa nám ponúka široká škála využitia tohtozaujímavého materiálu.
 Prečo už dávno nepoužívame Aerogel vdomácnostiach? Z jednoduchého hľadiska. Aerogel sa vyrába len všpeciálnych vysokotlakových peciach a veľkovýrobu zatiaľ niktonedokázal zabezpečiť. Používa sa len v kozmických programoch a v neveľaprístrojoch ale v budúcnosti. Možno v budúcnosti sa objaví ako veľmidobrá izolácia domov, v zime nám bude teplučko a v lete príjemnechladno.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Autá s chladiacimi boxmi ušetria energiu a zlacnie ajcestovanie lietadlami. A to najhlavnejšie : Aerogel tým pomôže znížiťemisie skleníkových plynov. Taktiež by sa dal použiť namiesto skla voknách. No je tu menši problém. Jeho kremíkové bunky majú dve veľkostia tie väčšie lámu svetlo do modrého spektra. Tento problém sa dá zatiaľvyriešiť len v podmienkach mikrogravitácie – teda na obežnej dráhe.
 No výskum pokračuje obrovskou rýchlosťou a možno onedlho sa stretneme s výrobkom používajúcim Aerogel.
Zdroj , foto: stardust.jpl.nasa.gov/tech/ aerogel .html

Matúš Svítek

Matúš Svítek

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žije v Nitre, je študentom SPŠ Nitra, zaujíma sa o počítače, vesmír. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu