Koniec DVD?

Autor: Matúš Svítek | 27.1.2005 o 15:00 | Karma článku: 2,89 | Prečítané:  1387x

Nie je tomu dávno, čo sa DVD media stali populárnymi ,a už majú na svete súpera ,ktorý ich prekoná nielen svojou kapacitou ale aj rýchlosťou.

     Zápis informácií na CD a DVD je v podstate rovnaký. Na disku sú miesta so zmeneným povrchom (takzvané pity) a miesta nezmenené. Laserový lúč číta hranice medzi zmenenými a nezmenenými miestami ako jednotky a zvyšok ako nuly. Do týchto jednotiek a núl sú v binárnom kóde zapísané informácie. Aby sa na disk vošlo viac dát, sú na DVD tieto pity zhustené a ešte aj vo viacerých vrstvách nad sebou. Množstvo vrstiev je však obmedzené(bežné DVD môže mať štyri, pretože laserový lúč musí prenikať príliš hlboko, dochádza k jeho deformácií a taktiež k znehodnoteniu informácie. Tento problém vyriešila firma Constellation 3D so svojou novou technológiou záznamu dát FMD(Fluorescent Multilayer Disc), umožňujúca zapísať na seba desať vrstiev a v blízkej budúcnosti päťdesiat vrstiev(teoreticky je možné zapísať až 100 vrstiev).Tak sa na desať vrstvové FMD veľkosti CD či DVD dá zapísať neuveriteľných 140GB informácií. A aby toho nebolo málo FMD disky umožňujú prenos informácií rýchlosťou 1Gb za sekundu. Jediným problémom je, že bežne počítače nedokážu dáta prijímať takouto rýchlosťou – to sa určite v budúcnosti vyrieši.
     Ako to vlastne funguje? Dáta na FMD nie sú zapisované pomocou pitov, ale sú zaznamenávané fluorescenčnou farbou. Tá pri osvietení laserovým lúčom vracia modifikované svetlo, ktoré zachytávajú špeciálne filtre a dekódujú z neho jednotky a nuly. FMD je v podstate číre, vďaka čomu sa môže laser prechádzať všetkými vrstvami a súčasne ich všetky čítať. FMD média sa vyrábajú ako FMD ROM – teda ako už nahrané disky, bez možnosti vlastného záznamu, a ako FMD WORM(Write Once Read Many)- kde sa informácie zapisujú ako u neprepisovateľných CD typu CD-R. Keby bolo možné na FMD ukladať dáta viacnásobne, stala by sa fluorescenčná technológia tvrdým konkurentom magnetického záznamu. Ako sa bude táto technológia vyvíjať v budúcnosti uvidíme.
     Možno za pár rokov budeme používať supervýkonné fluorescenčné harddisky.
 Zdroj: ABC(časopis)
  Foto: www.sysopt.com
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič tvrdí, že Fico poprel byt na Vazovovej. V Smere o tom nevedia

Fico podľa Maďariča povedal, že v byte nebol.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Môže spôsobiť Dankova rigorózna práca koniec koalície?

Na vyvodenie dôsledkov už vyzývajú aj koaliční partneri.

KOMENTÁRE

Čo všetko sme nevedeli o našej slobode

Slobodu nestačí vdychovať ako paru v saune.


Už ste čítali?